12.6 C
Русе
петък, ноември 22, 2024
домРусе156 години от гибелта на Стефан Караджа

156 години от гибелта на Стефан Караджа

Създадена на:

Прочетете също

Сирма Груп Холдинг АД получи ESG рейтинг от London Stock Exchange Group

Българската софтуерна компания Сирма Груп Холдинг АД стана второто българско...

Проучване разкрива колко често необвързаните българи излизат на реални срещи

Отговорите може и да изненадат мнозина   В свят, в който...

Девет предимства за обществото ни от развитието на индивидуалните превозни средства

Изненадващо шофьорите на автомобили са сред най-големите печеливши, защото...
https://rusednes.com/реклама/spot_imgspot_img

Пред паметника на революционера днес се състоя възпоменателна церемония

На 30 юли 2024 година, жителите и гостите на град Русе се събраха пред паметника на Стефан Караджа в централната част на града, за да отбележат 156 години от гибелта на големия български революционер. Церемонията бе организирана от Национално дружество „Традиция“ – клон Русе, Народно читалище „Стефан Караджа – 2018“ и местната администрация.

Събитието започна с изпълнения на вокална група от клуб „Надежда“ към Съюза на пенсионерите – регион Русе и гайдарския състав към читалище „Стефан Караджа – 2018“. Атмосферата беше тържествена, а присъстващите изразиха своята почит към делото на революционера.

Речта на Кмета и значението на церемонията

Кметът на Русе, Пенчо Милков, изнесе реч, в която подчерта значението на саможертвата на Стефан Караджа и другарите му за свободата на България. „Подвигът на Караджа и Хаджи Димитър е ярък символ на българската свобода и непокорство. Тяхната борба и саможертва ще останат завинаги в паметта на народа ни,“ подчерта Милков.

Церемонията продължи с отслужване на заупокойна молитва от отец Георги за всички загинали за свободата на България. Присъстващите сведоха глави в почит и тишина, отдавайки почит към героите на нацията.

Историческият контекст и значението на паметната дата

Организаторите припомниха историческите събития от 6 юли 1868 година, когато Стефан Караджа и Хаджи Димитър предвождат чета от 127 души, преминаваща река Дунав при село Вардим. В последствие, Караджа е ранен и пленен от османските войски. Осъден е на смърт чрез обесване, но умира от раните си в Русенския затвор и е погребан от Баба Тонка. „Въпреки че във всички исторически справки се счита, че той е починал на 31 юли 1868 г., според надписа на кръста това е било ден по-рано – на 30 юли,“ обясниха организаторите.

Поднасяне на венци и цветя

След словото и молитвата, представители на институции, партии, неправителствени организации и граждани поднесоха венци и цветя пред паметника на Стефан Караджа, изразявайки своята почит и уважение към героя.

Церемонията завърши с минутка мълчание и изпълнения на гайдарския състав, което създаде емоционална и трогателна атмосфера. Паметта на Стефан Караджа и героите от онова време остава жива и се предава на новите поколения като символ на българската борба за свобода и независимост.

Последвайте ни в Facebook - Rusednes.com

Последни новини

spot_img