Пред паметника на революционера днес се състоя възпоменателна церемония
На 30 юли 2024 година, жителите и гостите на град Русе се събраха пред паметника на Стефан Караджа в централната част на града, за да отбележат 156 години от гибелта на големия български революционер. Церемонията бе организирана от Национално дружество „Традиция“ – клон Русе, Народно читалище „Стефан Караджа – 2018“ и местната администрация.
Събитието започна с изпълнения на вокална група от клуб „Надежда“ към Съюза на пенсионерите – регион Русе и гайдарския състав към читалище „Стефан Караджа – 2018“. Атмосферата беше тържествена, а присъстващите изразиха своята почит към делото на революционера.
Речта на Кмета и значението на церемонията
Кметът на Русе, Пенчо Милков, изнесе реч, в която подчерта значението на саможертвата на Стефан Караджа и другарите му за свободата на България. „Подвигът на Караджа и Хаджи Димитър е ярък символ на българската свобода и непокорство. Тяхната борба и саможертва ще останат завинаги в паметта на народа ни,“ подчерта Милков.
Церемонията продължи с отслужване на заупокойна молитва от отец Георги за всички загинали за свободата на България. Присъстващите сведоха глави в почит и тишина, отдавайки почит към героите на нацията.
Историческият контекст и значението на паметната дата
Организаторите припомниха историческите събития от 6 юли 1868 година, когато Стефан Караджа и Хаджи Димитър предвождат чета от 127 души, преминаваща река Дунав при село Вардим. В последствие, Караджа е ранен и пленен от османските войски. Осъден е на смърт чрез обесване, но умира от раните си в Русенския затвор и е погребан от Баба Тонка. „Въпреки че във всички исторически справки се счита, че той е починал на 31 юли 1868 г., според надписа на кръста това е било ден по-рано – на 30 юли,“ обясниха организаторите.
Поднасяне на венци и цветя
След словото и молитвата, представители на институции, партии, неправителствени организации и граждани поднесоха венци и цветя пред паметника на Стефан Караджа, изразявайки своята почит и уважение към героя.
Церемонията завърши с минутка мълчание и изпълнения на гайдарския състав, което създаде емоционална и трогателна атмосфера. Паметта на Стефан Караджа и героите от онова време остава жива и се предава на новите поколения като символ на българската борба за свобода и независимост.